Chrześcijańskie kanały na Youtube, które warto znać

Kawka wypita, biomet korzystny, wena pisarska jest – nic, tylko tworzyć! Szkoda, że te znakomite warunki nie przekładają się na progres w pisaniu pracy magisterskiej, ale cieszmy się, że chociaż posty powstają regularnie. To znaczy, nie wiem na ile jest to dla was powód do radości, ale na pewno znajdzie się chociaż jedna, zadowolona z tego faktu, osoba. Ja.
Jeszcze nie jesteście w stanie tego potwierdzić, ale z czasem przekonacie się, że UWIELBIAM polecać różne rzeczy. Jeśli trafię na coś, co mnie zachwyci, to zaraz znajdzie się to na moich wszystkich możliwych kontach i portalach. Nie mam ich dużo, ale na każdym bez wątpienia, dłuższa bądź krótsza wzmianka się znajdzie. Od zawsze mam taką wewnętrzną potrzebę dzielenia się z innymi moimi odkryciami. Mam ogromną frajdę, gdy pokazuję komuś coś, czego ktoś wcześniej nie znał i dzięki mnie polubił! Nawet jak nie polubił, też mam frajdę.

Dziś chciałabym wam zaprezentować pięć wartościowych, chrześcijańskich kanałów na YouTube, których oglądanie zapewni wam sporą dawkę biblijnej wiedzy, a co za tym idzie, przybliży was do Pana Boga.

TAJEMNY PLAN

To kanał prowadzony przez Fabiana Błaszkiewicza, nauczyciela Słowa, byłego księdza katolickiego. Struktura kanału ma formę serialu, treści podzielone są na sezony i odcinki. I tak, jak ilość odcinków w sezonie (12) jest jeszcze spotykana w serialach, tak długości odcinków na Tajemnym Planie żaden serial nie przebije. Filmiki mają bowiem średnią długość 3h. Kanał stanowi szczegółowe studium biblijne, podczas którego Fabian przeprowadza nas chronologiczne przez kolejne Księgi Pisma. Nie jestem pewna czy poleciłabym Tajemny Plan chrześcijańskim „świeżakom”, czyli osobom dopiero co nawróconym.. Ciężko mi to stwierdzić, bo sama zaczęłam go oglądać już długo, długo po nawróceniu. Domyślam się, że dla osoby dopiero poznającej Boga, wiele fragmentów u Fabiana może być na sam początek niezrozumiałych, z drugiej jednak strony, myślę, że trafienie na Fabiana na samym początku swojego życia z Bogiem to ogromne błogosławieństwo. Prowadzący wyróżnia się ogromną wiedzą, płynnością przekazu, charyzmą, ciętym żartem, szczerością i pewnego rodzaju odwagą w głoszeniu. Porusza bowiem czasem wątki/tematy, które nie należą do najpopularniejszych. Jeśli długość filmików was przeraża, możecie podzielić sobie odcinek na dwie, trzy części. Powiem wam jednak, że gdy ja zaczynałam moją „przygodę” z TP, pochłaniałam trzy odcinki dziennie (gdy miałam wolny dzień). Oprócz standardowego formatu, na kanale możemy obejrzeć również odcinki specjalne, takie jak np.:”Prawda kontra rzymski katolicyzm” lub „Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?„. Kanał funkcjonuje od marca 2016 roku. Krótkie, 2-minutowe podsumowanie treści na kanale stanowiące jednocześnie zaproszenie znajdziecie TU. Ja zawdzięczam Fabianowi Błaszkiewiczowi bardzo wiele. Dzięki temu, jak Bóg działa przez tego człowieka, zapłonęła we mnie prawdziwa i głęboka miłość do Słowa Bożego, a co za tym idzie, zaczęłam realnie poznawać Bożą naturę i Boży plan. Niesamowite doświadczenie, które kontynuuję do dziś.

BIBLE PROJECT

Bible Project to międzynarodowy projekt mający na celu szerzenie treści Biblii w formie krótkich animowanych filmików. Odcinki tłumaczone są na około 20 języków (z tego co wiem, na chwilę obecną prace trwają nad tłumaczeniem na kolejne 10). Na szczęście, Polak też potrafi swoją wersję zrobić, no i mamy – Projekt Biblia. Filmy polegają na streszczaniu każdej Księgi Biblii w przystępny sposób, zarówno dla wcześniej wspomnianych „świeżaków” jak i dla Bożych weteranów, którzy chcą przypomnieć sobie treść fragmentów Biblii w skondensowanej formie, bo czasem, wiadomo, coś może umknąć i nie jest to dla nas żadna ujma, że sobie takim bajkowym filmikiem pamięć odświeżymy. Z racji swojej animowanej formy, uważam, że filmy nadają się też świetnie dla dzieci i młodzieży.

SERGIO & RHODA IN ISRAEL

Kanał prowadzony jest przez żydowskie małżeństwo, które jeździ z kamerą po Izraelu i odkrywa przed widzami różne mniej lub bardziej znane biblijne zakątki. W tle swoich podróży dodają wiele historycznych ciekawostek oraz fragmenty z Pisma. Nie są oni profesorami historii ani teologami biblijnymi, nie są choćby profesjonalnymi przewodnikami czy vlogerami (chociaż nie można ująć im dobrego przygotowania zarówno technicznego jak i merytorycznego). Ich kanał jest raczej amatorski, ale dzięki temu pozbawiony zbędnego nadęcia. W ich video widać wiele pasji i miłości do Boga. Niestety, dla wielu osób przeszkodą może być fakt, że zdecydowana większość ich filmików nie jest przetłumaczona na język polski. Tylko kilka odcinków zawiera polskie napisy. Na waszym miejscu jednak, nie zniechęcałabym się i dałabym sobie szansę. Wielu rzeczy można się po prostu łatwo domyślić, a ostatecznie można chociaż ponapawać się pięknymi widokami. Jednym z moich ulubionych filmików jest ten dotyczący chrztu na rzece Jordan.

Uczeń Jezusa

Nazwa kanału to uczeńJezusa, istnieje też kanał uczeń Jezusa (ze spacją), ale ja polecam ten pierwszy, drugiego nie znam. Znajdziemy na nim kazania pastorów takich jak np. Paweł Jurkowski (Kościół Pana Jezusa Chrystusa/Wejherowo), Andrzej Karzełek (Kościół Ewangelicznych Chrześcijan/Jastrzębie), tłumaczenia krótkich nauczań Zaca Poonena (Pastora z Indii), a także świadectwa, pieśni i wiele innych. Ja szczególnie polecam playlistę zatytułowaną „Podróż przez Stary Testament” zawierającą pięć godzinnych odcinków tytułowej podróży prowadzonej przez Johna Branda, a także kazania Pawła Jurkowskiego.

Prawda ma znaczenie

Kanał prowadzony przez chrześcijańską Polonię w Kanadzie. Nie ze wszystkimi treściami w odcinkach się zgadzam, a to głównie dlatego, że tematy poruszane na kanale są powszechnie uważane za sporne, nie tylko w świecie chrześcijan, ale i na świecie ogólnie, np. kształt Ziemi. Płaskoziemcy wzbudzają wiele radości, są inspiracją dla twórców internetowych memów i raczej mało kto głośno się przyznaje, że widzi w ich teorii choćby ułamek logiki i słuszności. Ja tam nie mówię, że jestem przekonana, ale dzięki temu, że nie jestem też definitywnie skupiona na jednej, powszechnie znanej prawdzie, jestem w stanie dopuścić do siebie treści niepopularne i spotykające się raczej z politowaniem. Na kanale znajdziemy materiały dotyczące biblijnej archeologii, kosmologii i historii. Mimo, że, jak już wspomniałam, miałam wątpliwości co do pewnych fragmentów ich odcinków, jestem wdzięczna za ten kanał, ponieważ bardzo ciężko jest znaleźć taką tematykę (nawet na zagranicznym Youtubie), a mnie osobiście takie dziedziny szalenie interesują (zwłaszcza kosmologia!).

Tyle na dziś. Czasem słońce, czasem deszcz, czasem elaborat, czasem krótka notka na 5 minut czytania. Zachęcam was do zapoznania się z tymi kanałami, choćby z czystej ciekawości. Mam w zanadrzu jeszcze wiele ciekawych treści do polecenia, ale to za kilka tygodni. Tymczasem, dzięki za czytanie. Mam nadzieję, że znalazła się chociaż jedna osoba, która poczuła się zainspirowana do poszukiwania chrześcijańskiego kontentu na Youtube!

Zasubskrybuj, jeśli jesteś ciekawy dalszych treści. Błogosławię was w imieniu Jezusa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: